2021

Tak ako v roku 2020, tak aj v roku 2021 pokračuje pandémia COVID-19, ale už druhou „vlnou“ a začiatkom leta konečne „svitá na lepšie časy“ a pomaly sa začajú opatrenia uvoľňovať.

To aspoň čiastočne pomohlo oživiť činnosť kapely a v lete sa podarilo zahrať zopár open-air koncertov, ktoré boli po dlhej dobe nečinnosti pre všetkých chalanov obrovskou vzpruhou.

2020

Začiatkom roka začala AYA pracovať na svojom ďalšom radovom albume, ale v marci prišlo veľké nešťastie v podobe pandémie COVID-19 a práce museli byť na dosť dlhý čas pozastavené (až do roku 2022).

Pandémia prakticky úplne zrušila činnosť kapely počas celého roka, až na jednu „lastovičku“!

V decembri dostali ponuku od Mesta Žilina zahrať a audio-vizuálne zaznamenať (cca 40-minútový) akustický koncert v Mestskom divadle v rámci vianočného Hudobného Adventu 2020. Vzniklo zaujímavé dielko, ktoré nájdete na YouTube kanále AYA OFFICIAL – https://youtu.be/QaH-YH-sXag

2019

Od začiatku roka AYA pracuje aj u seba, aj v Prešovskom Štúdiu 7 u Randyho na novom singli s názvom PONDELOK PRESPÍM, ktorý mal svetovú premiéru 10. apríla na vlnách Rádia Slovensko.

V štúdiu Tomky u Juraja Kupca sa usilovne pracuje na postprodukcii zvuku a obrazu z narodeninového koncertu AYA 25 ROKOV zo septembra 2017, ktorý plánujú vydať na DVD kolekcii koncom roka.

Leto a jeseň boli (ako každoročne) opäť plné open-air vystúpení.

Pražská agentúra Ivana Rösslera vyhlásila súťaž kapiel o „prebojovanie“ sa na Československý beat festival, ktorý sa bude konať 28.3.2020 v Lucerne v Prahe za účasti legiend českej a slovenskej hudobnej scény. AYA-ci sa prihlásili, zaslali dve súťažné pesničky (Lietaj, dýchaj, buď + O Tebe) a na ich základe boli porotou vybratý do užšieho výberu. Do finále, ktoré sa konalo 8.11. v SONO centre v Brne ich posunuli fanúšikovia prostredníctvom zaslaných SMS a kde ich po odohratí svojho súťažného bloku 9-členná odborná porota jednoznačne označila za celkového víťaza súťaže! Čiže AYA hurá do Lucerny! :-)

28.11. vychádza (pod vlastnou značkou) prvý DVD nosič kapely s názvom AYA 25 ROKOV (kolekcia 2xDVD + CD), ktorý zachytáva skvelú atmosféru narodeninového koncertu konaného 13.9.2017 na Mariánskom námestí v Žiline pri príležitosti 25. výročia vzniku kapely za účasti významných hudobných hostí: Pavol Hammel, Peter Cmorik, Zuzka Smatanová, Jaro Gažo, Tomáš Bezdeda, dychová sekcia Balkansambel a kvarteto ŠKO Žilina. Celý večer bravúrne „kočíroval“ skvelý moderátor Rádia Slovensko a AYA-cky dlhoročný kamarát Roman Bomboš. Na druhom DVD sa nachádza dokumentárny film k tomuto výročiu, rozsiahla fotogaléria a na CD je zvukový záznam z koncertu.

20.12. odštartoval už 21. ročník Rockových Vianoc, ktorý sa konal opäť v žilinskom Dome Odborov. Prvým účinkujúcim bola kapela MAD FREQUENCY z Turzovky, ktorá si už na rockovkách zahrala v roku 2014, druhým v poradí bol (s RV už tradične spojený) ARZÉN, tretia vystúpila AYA a na záver sa konala premiéra – legenda žilinského punk-rocku HOTEN TOTEN. Vo svojom koncertnom bloku AYA-ci odpremiérovali svoj nový singel PONDELOK PRESPÍM a krstil sa aj prvý DVD nosič kapely AYA 25 ROKOV. Krstnými rodičmi sa stali tváre TV MARKÍZA – manželia Šprochovci, ktorí kolekciu pokrstili zlatým „hviezdnym“ prachom. Moderátorského mikrofónu sa už piaty krát zmocnil opäť skvelý Roman Bomboš.

Na naliehanie producenta a kamaráta Milana Vendrinského sa AYA-ci rozhodli, že si opäť po rokoch (od r. 2008) urobia prelom rokov pracovný a ako hostia zahrali v rámci Silvestrovskej noci v Žiline vo Ville Nečas. V prvej časti svojho vystúpenia odprezentovali všetky svoje naj hity a v druhej polovici si zaspomínali na rok 2001, keď absolvovali celoslovenské klubové turné, na ktorom hrali aj tvorbu najznámejších svetových rockových klasikov – Van Halen, Deep Purple, Pink Floyd, Ozzy Osbourne, Kiss, Faith No More, U2, Bryan Adams, AC/DC, Metallica, Nirvana, Lenny Kravitz, Whitesnake…

2018

V januári sa na skúšobni natáčali podklady na prvý dokumentárny film o kapele s názvom AYA 25 ROKOV, ktorý vyprodukovala spoločnosť VLN PRODUCTION, a ktorý mal svetovú premiéru 2.9. na Dvojke RTVS. Dokument je kompaktné dielo mapujúce celú doterajšiu históriu kapely a je rozdelený na dve časti. V prvej sa venuje vzniku, „rozbehu“, vývoju a smerovaniu kapely a v druhej narodeninovému mega koncertu, ktorý sa uskutočnil 13.9.2017 na Mariánskom námestí v Žiline za účasti významných hostí. Celý dokument je „poprepletaný“ výpoveďami zakladajúcich, bývalých a súčasných členov. Na množstvo zákulisných spomienok a zážitkov si spomenú rôzne významné osobnosti, z ktorými AYA počas svojej existencie spolupracovala. V dokumente je použitých niekoľko zaujímavých záberov, televíznych rozhovorov a videoklipov z archívu kapely.

Chalani tento rok dvakrát významne podporili Regionálne Centrum Autistov v Žiline – Bánovej: 1. Mario a Boris spolu so svojimi „babami“ pre nich vyhrali v súťažno – zábavnej relácii 5 proti 5 sumu 420 €. Symbolický šek spolu s akustickým mini koncertom im slávnostne odovzdali 13.2. priamo v ich centre. 2. Veľký koncert, ktorý RCA organizovalo 23.5. v Dome Odborov v Žiline AYA-ci podporili svojou hudobnou nádielkou a na post moderátora večera „dohodili“ svojho kamaráta, známeho „blázna“ Andreja Bičana.

13.2. sa v KD Čataj uskutočnil benefičný koncert pre rodinu Mariána a Luciu Repovcov, ktorí veľmi nešťastne, zo dňa na deň prišli o strechu nad hlavou – zhorel im nový rodinný dom. Koncert bleskurýchle zorganizoval filantrop a známy športový moderátor Slávo Jurko, ktorý aj celý večer „kočíroval“. Všetci interpreti vystúpili bez nároku na honorár a okrem AYA-i prišli túto akciu podporiť aj speváčka Beata Dubasová, kapela Gladiátor, duo Twiins, herec a spevák Juraj Bača. Vyzbieralo sa cca 6.000,- €, ktoré na záver Repovcom Slávo odovzdal, a ktorí sa od dojatia pomaly ani nezmohli na slovo.

Leto a jeseň boli na počet koncertov veľmi „plodné“ a chalani si hranie na rôznych „open-air“ akciách neskutočne užívali a popri tom pomaly, ale isto chystali materiál na nový singel, ktorý vyjde začiatkom roka 2019, a ktorý bude zároveň aj predzvesťou jesenného vydania ďalšieho radového albumu.

23.11. bola na Jednotke RTVS odvysielaná ďalšia časť populárnej súťažno – zábavnej relácie Milujem Slovensko, kde súčasťou Šokovho tímu bol aj Boris a spolu s Tomášom Bezdedom a herečkou Danielou Šencovou – Mackovičovou sa im podarilo vyhrať.

21.12. sa v Dome Odborov v Žiline uskutočnil jubilejný 20. ročník Rockových Vianoc s výnimočne „nadupaným“ programom! Ako prvá sa predstavila mladá žilinská heavy formácia DEVENAN´, ktorá ponúkla tvorbu zo svojho prvého EP Dvanásta hodina. Druhým bodom programu bola kapela ARZÉN, ktorá je už dlhoročnou a neodmysliteľnou súčasťou „rockoviek“ a opäť ponúkla všetkým fanúšikom výdatnú porciu svojho žilinsko – terchovského rocku! Následne na to vystúpila rocková kapela z Bratislavy KORBEN DALLAS, ktorá vznikla v roku 2010, a ktorá má na svojom konte 5 albumov, množstvo ocenení, spolupráce s Andrejom Šebanom, Janou Kirschner, Anetou Langerovou a s kapelami Lucie či Zrní. Štvrtá v poradí bola AYA, ktorá si v rámci svojho bloku pozvala na pódium aj svojho špeciálneho hosťa – dlhoročného kamaráta a kolegu v jednej osobe TOMÁŠA BEZDEDU. Záver patril známej nitrianskej kapele GLADIATOR, ktorá na slovenskej hudobnej scéne nepretržite pôsobí od roku 1989 kedy aj vznikla. Na „rockovkách“ si už raz zahrali, a to v roku 2004, čiže ďalší „štart“ bol opäť po 14-tich rokoch. Celý večer „kočíroval“ známy moderátor Rádia Slovensko Roman Bomboš, ktorý svojou rétorikou a humorom skvele podporil fantastickú atmosféru a spolu so všetkými účinkujúcimi a divákmi, ktorí tentokrát prišli v rekordnom počte vytvoril jeden kompaktný celok!

2017

Celý rok 2017 bol v znamení 25. výročia vzniku kapely. Bolo to preto, lebo presný dátum sa bohužiaľ „nezachoval“ a aby bolo isté, že ho chalani „neprešvihnú“, tak sa ho rozhodli oslavovať celý rok! :-) Pri matných spomienkach Maria a Borisa je ale pravdepodobné, že prvá skúška sa konala niekedy v júni 1992.

V marci pokračovala jarná časť 7&7 TOUR s Jozefom Banášom v troch mestách: vo Vysokých Tatrách, v Detve a v Turčianskych Tepliciach za účasti skvelých hostí – herca a zabávača Lukáša Latináka a speváka a autora Tomáša Bezdedu. Turné ďalej pokračovalo v máji v Chateau Gbeľany s hercom Romanom Pomajbom a v júni v Spišskej Novej Vsi s primátorom mesta PhDr. Jánom Volným, PhD., ktorý preukázal vynikajúci zmysel pre humor.

25.3. si chalani v Event House v Žiline zahrali s českou kapelou Chinaski v rámci ich turné po Slovensku.

AYA-ci po oslovení riaditeľom futbalového klubu MŠK Žilina Marekom Majtánom „oprášili“ hymnu z roku 2002, nanovo ju zaranžovali, pretextovali, nahrali, zmixovali u Juraja Kupca v štúdiu, doplnili o ďaľšie tracky a vzniklo dielo …LEBO SME MAJSTRI pri príležitosti 7. majstrovského titulu MŠK v najvyššej futbalovej Fortuna lige, ktoré vyšlo na CD, ale aj na klasickej vinylovej SP platni! Na titulnú hymnu …LEBO SME MAJSTRI bol natočený videoklip, ktorý mal premiéru 27.5. priamo na štadióne v Žiline v rámci posledného zápasu sezóny 2016/2017.

Začiatkom apríla AYA-ci v spolupráci so známym producentom Vladom „Randy“ Gnepom vyprodukovali v Štúdiu 7 v Prešove nový singel venovaný štvrťstoročnici kapely s názvom „S tebou život má chuť“. Singel opäť zaznamenal výraznú hranosť v éteri SK rádií, ale najväčší podiel na tom malo opäť Rádio Slovensko.

Vrcholom osláv 25. výročia bol koncert 13.9. na Mariánskom námestí v Žiline. Okrem AYA-i sa na pódiu vystriedali aj vzácni hostia: Pavol Hammel, Zuzana Smatanová, Peter Cmorik, Tomáš Bezdeda, Jaro Gažo – ARZÉN, sláčikové kvarteto zložené z členov Štátneho Komorného Orchestra v Žiline, dychová sekcia pod vedením Mareka Pastiríka a časť futbalového mužstva MŠK Žilina s trénerom Adriánom Guľom. Moderátor programu bol Roman Bomboš – nezameniteľný hlas Rádia Slovensko. Celý koncert natočila TV 213, ktorý v premiére odvysielala 4.10. a nasledovalo niekoľko repríz. V spolupráci s VLN PRODUCTION bol v rámci koncertu natočený aj live videoklip k výročnému singlu „S tebou život má chuť“ a ďalší materiál na pripravovaný filmový dokument o kapele. Akciu organizačne a producentsky zastrešila agentúra Art Team pod vedením dlhoročnej „spriaznenej duše“ Milana Vendrinského.

V októbri prijali chalani pozvanie do RTVS ako hostia populárnej talkshow Petra Marcina „Neskoro večer“, v novembri Boris s Mariom piekli a varili v úspešnej kulinárskej show Kamily Magálovej a šéfkuchára Pavla Pospíšila „Tajomstvo mojej kuchyne“ a po 5-tich rokoch boli opäť hosťami Vlada Franca v relácii Rádia Slovensko „Túto hudbu mám rád“.

7.11. si na mestskej radnici v Žiline z rúk primátora Igora Chomu prevzali ocenenia 4 osobnosti mesta za rok 2016 a každému ocenenému AYA-ci venovali a zahrali jednu zo svojich pesničiek. Špeciálne prianie mal majiteľ klubu MŠK Žilina Jozef Antošík – zahrať hymnu svojich „zlatých chlapcov“ …Lebo sme majstri.

Tento rok sa 15.12. konal 19. ročník Rockových Vianoc, ktorý bol výnimočný tým, že sa prvý krát vo svojej histórii uskutočnil ako akustický „unplugged“ koncert v spojení s moderátorskou talkshow Romana Bomboša. Účinkovali Tomáš Bezdeda s kapelou, Arzén, ktorý krstil svoje nové CD „Teraz nám vyhráva“ a samozrejme AYA, ktorá to celé opäť skvele zorganizovala. :-)

2016

Začiatok roka sa niesol v znamení ďaľších troch krstov:

5. krst: 04.02. v (najstaršom) žilinskom rádiu FRONTINUS, krstná mama: moderátorka Inga Drábková, krstilo sa KOVOTVARáckou krhličkou a vodou.

6. krst: 11.03. v KOVOTVARe v Kútoch v rámci „Dňa otvorených kanvíc“, krstný rodičia: vedenie firmy – Marcela Tokošová a Jozef Kalášek – krstilo sa opäť KOVOTVARáckou krhličkou a vodou.

7. krst bol 12.04. v Bratislave v rámci pozvania kapely do talkshow „Na kus reči“ s Jozefom Banášom (mega úspešný spisovateľ a otec Adely), krstní rodičia boli opäť dvaja – Jozef Banáš a známy herec Marek Majeský, ktorý bol zároveň aj hosťom programu.

Na základe pozitívnych ohlasov na program s Jožkom Banášom sa dohodla nová spolupráca, ktorej výsledkom bolo trojkoncertné októbrové akustické & talkshow turné pod názvom 7&7 TOUR. V rámci programu Jožko predstavil svoju novú knihu „Kód 7 – Koniec zla“, ktorá bola aj v každom meste pokrstená a samozrejme, že o hudobnú stránku sa postarali AYA-ci, ktorí okrem svojich starších pesničiek zahrali aj tie novšie zo zatiaľ posledného CD Siedmaya v akustických úpravách. Každý program bol jedinečný aj tým, že ho vždy obohatil ďaľší účinkujúci  – špeciálny hosť. Bola to vždy významná osobnosť (v každom programe iná) pochádzajúca z daného mesta. 17.10. sa v Ružomberku predstavil virtuóz a šoumen – klavirista Jozef Hollý, 18.10. v Ilave skvelý herec a zabávač Roman Pomajbo a 19.10. v Žiline vynikajúca herečka, speváčka a šarmantná dáma Barbora Švidráňová. Generálnym partnerom celého turné bola firma KOVOTVAR, ktorá významným spôsobom AYA-kom finančne vypomáha pri väčšine projektov. Po tomto úspešnom ťažení sa okamžite dohodla ďaľšia spolupráca a 7&7 TOUR bude pokračovať na jar roku 2017 v podobe cca 10-tich koncertov v rôznych mestách Slovenska.

Koncom leta uzrel svetlo sveta nový remix singla Čiary, ktorý hudobne „prekopal“ skvelý muzikant, producent a zvukový majster Vlado „Randy“ Gnepa. Singel zaznamenal výraznú hranosť, o ktorú sa pričinilo najmä Rádio Slovensko a následne po ňom aj ďaľšie rádia.

AYA tento rok svojou účasťou podporila niekoľko charitatívno – benefičných akcií: „Deň krivých zrkadiel“ v Bratislave, „Zmysel života“ v Žiline, „Kvapku nádeje“ v Brezne a 10.12. zahrali Malého princa v rámci priameho prenosu benefičného galavečera RTVS „Noc nádejí 2016“, ktorý sa vysielal na podporu verejnej zbierky „Kvapka nádeje pre detskú onkológiu“.

Prostredníctvom tohtoročných Rockových Vianoc sa AYA-ci opäť rozhodli poskytnúť priestor novej nastupujúcej generácii hudobníkov v Žiline. Deň „D“ bol 16.12. a úvod koncertu patril kapele BAKING BREAD, ktorá (ako sama o sebe tvrdí) hrá post-grunge, a ktorá má okrem hrania v kluboch za sebou už aj prvé skúsenosti zo štúdia. Daľší interpret nie je začiatočník, ale rozbieha svoju sólovú spevácku kariéru – ROMAN NADÁNYI. Je to človek, ktorý sa už dlhšiu dobu pohybuje v show biznise nielen ako rozhlasový a eventový moderátor, ale aj ako bývalý spevák skupiny MATKA GURÁŽ. V rámci jeho vystúpenia prebehol aj krst debutového CD s názvom ČIERNOBIELY. Krstní otcovia boli “pre istotu” hneď dvaja – vedúca osobnosť kapely KOMAJOTA Martin Husovský a Boris AYAyááák :-) . Ďaľším v poradí bol ARZÉN, ktorý je už dlhoročnou, neodmysliteľnou súčasťou „rockoviek“ a opäť ponúkol všetkým fanúšikom svoj kvalitný terchovsko – rockový „nářez“! Záver patril AYA-i, ktorá okrem svojich najväčších hitov ponúkla aj novšie pesničky a v svetovej „live“ premiére odprezentovala novú verziu singla Čiary. Akciu opäť skvele odmoderoval „hlas“ Rádia Slovensko Roman Bomboš.

2015

Od začiatku roka začala kapela vo svojom AYA štúdiu postupne nahrávať materiál na svoje 7. CD, ktorého vydanie pod značkou TOPFEST plánuje na koniec septembra 2015.

Druhý singel „Čiary“ sa pomaly ale isto dostáva prostredníctvom rádií a internetu do povedomia fanúšikov a zaznamenáva veľmi pozitívne ohlasy.

28.5. na 21. ročníku Staromestských slávností v Žiline AYA vo svetovej live premiére predstavila naplnenému Hlinkovému námestiu svoj 3. singel z pripravovaného albumu s názvom „Môj čas“ a tento dátum bol zároveň aj dátumom oficiálneho vydania nového singla.

V lete si museli chalani (okrem dovolenkovania s rodinami) rozdeliť čas aj na hranie na rôznych open-air akciách po celom Slovensku a aj na pendlovanie medzi dvomi štúdiami – svojim AYA-ckym a štúdiom LVGNC Mareka Rakovického v Bratislave, kde sa intenzívne mixoval nový album, ktorého vydanie sa nezadržateľne blížilo.

Túto letnú, pracovno – dovolenkovú atmosféru však narušila jedna veľmi dôležitá udalosť a Mario, Boris, Stano a Michal zažili poriadny šok! Na sobotu 8.8. bola v kapele už tri mesiace dohodnutá párty u Paža na záhrade, ktorá mala byť spojená s oslavou narodenín (Pažovej 40-tky + 30-tky jeho priateľky Zuzky) a s kolaudáciou rodičovského domu – to bola oficiálna pozvánka! Po príchode k Pažovi chalani zistili, že sa nachádzajú v spoločnosti cca 50-tich ľudí a hlavným dôvodom je svadba Paža a Zuzky! Nikto o tom nevedel, dokonca ani ich vlastní rodičia, takže poriadne prekvápko! Samotný obrad prebehol v tieni pod orechom ako v nejakom US filme :-) a potom samozrejme chalani zahrali aj zopár AYA-ckych pesničiek, ale na miesto bubeníka, či vlastne “cajonistu” si nesadol Pažo, ale ich dlhoročný kamarát Igor Baďura, aby si mohol Pažo užívať tanečné kreácie so svojou novou manželkou Zuzkou! :-)
„Zo srdca želáme Pažovi a Zuzke, aby ich manželstvo vydržalo až …navždy!!!“ :-)

28.9. oficiálne vychádza pod vydavateľskou značkou TOPFEST 7. CD s názvom AYA SIEDMAYA, ktoré čaká 7. krstov!

1. krst sa uskutočnil 16.10. v Sobášnom paláci v Bytči, kde ho svojim symbolickým „áno“ pokrstili krstné mamy Zuzka Smatanová s hudobnou dramaturgičkou rádia Marcelou Čížovou a spoločne so všetkými divákmi v rámci verejnej nahrávky Rádia Regina Banská Bystrica – „Rádio Regina u Vás“.

2. krst prebehol 10.11. v Teleráne TV Markíza kde CD uviedol do života čerstvo zomletým čiernym korením vynikajúci kuchár, kamarát a priaznivec kapely Vojto Artz.

3. krst sa udial 11.11. v bratislavskom klube ROCK CAFÉ, kde krstný otec, hudobný producent a „hľadač talentov“ Jaro Slávik pokrstil CD dažďovou vodou z krhličky od firmy KOVOTVAR z Kútov.

4. krst bol súčasťou 17. ročníka ROCKOVÝCH VIANOC, ktoré sa udiali 18.12. v Estrádnej sále Domu Odborov v Žiline a CD bolo opäť pokrstené dažďovou vodou z krhličky od KOVOTVAR-u ako generálneho reklamného partnera a krstným otcom bol opäť Jaro Slávik. Takže štyri krsty majú chalani už za sebou a ďalšie tri sa udejú v nastupujúcom roku 2016.

Spomínané ROCKOVÉ VIANOCE boli tento rok v znamení rocku „MADE IN ŽILINA“.
Priestor na prezentáciu dostali tri menej známe, ale perspektívne žilinské kapely DAVE BRANNIGAN, BOD OMYLU a SEVEN ATE, ktoré sa javia ako kvalitná nastupujúca generácia žilinskej rockovej scény. ARZÉN je už „klasikou“ rockoviek a v rámci svojho vystúpenia odprezentovali aj svoj nový videoklip k pesničke „Páslo dievča pávy“. Finále už patrilo chalanom z AYA-i a v rámci ich bloku už spomínanému 4. krstu CD AYA SIEDMAYA. Celú akciu skvele „kočíroval“ dlhoročný kamarát, fanda a moderátor Rádia Slovensko Roman Bomboš.

Aj počas celého roka 2015 sa chalani venovali formou výchovných koncertov protidrogovej činnosti a touto tematikou oslovovali školopovinnú mládež celého Slovenska.

2014

Od začiatku roka kapela úzko spolupracuje s PR agentúrou PROPAGANDA HOUSE a spoločnými silami 27.1. oficiálne vydávajú nový singel s názvom „O Tebe“, ktorý je prvým singlom z pripravovaného 6. radového albumu.

Ostatní štyria AYA-ci zorganizovali v koncertnej sále žilinského konzervatória netradičný akustický koncert pri príležitosti Borisových 50. narodenín s názvom „Borisovi… aj Ty, AYA!“ Netradičné na ňom bolo to, že Boris nestál a nespieval na pódiu, ale sedel na svojom čestnom mieste v hľadisku ako pozvaný hosť! Jeho úlohy sólo speváka sa bravúrne „zmocnil“ najmladší člen kapely – basgitarista Michal, ktorý všetkým (aj Borisovi) ukázal, že nikto nie je nenahraditeľný! :-) Okrem AYA-kov prišli Borisovi zaspievať a zagratulovať aj chalani z kapely ARZÉN, Tomáš Bezdeda a do poslednej chvíle prísne utajované prekvapenie – Zuzka Smatanová, o ktorej nemal Boris ani poňatia, a ktorá ho svojimi pesničkami „prinútila“ občas aj slzičku vypustiť! :-) Zuzka odovzdala oslávencovi hlavný darček – perníkového Zlatého Slávika a nechýbala ani obrovská torta v tvare gitary, ktorú Borisovi darovala manželka Danka. Niekoľkokilogramová torta bola vernou kópiou gitary GRETSCH, ktorú Boris naozaj vlastní.

6.5. prijali AYA-ci pozvanie do Rádia Prešov, kde v hodinovej relácii PEGAS LIVE porozprávali čo-to z histórie kapely, ale aj o pripravovaných aktivitách a celé to „poprepletali“ svojimi pesničkami v akustických úpravách a samozrejme „na živo“.

Začiatkom apríla nafotili chalani v Bratislave pod „taktovkou“ profesionálneho fotografa René Mika kolekciu fotografií, ktoré boli použité na novú podpiskartu a ďaľšie PR aktivity.

Letný a jesenný kalendár bol plný rôznych koncertných aktivít a popritom chalani nezabudli ani na benefičné akcie, prostredníctvom ktorých sa snažia pomáhať autistickým, onkologicky chorým a inak postihnutým deťom.

Začiatkom októbra nahrali AYA-ci v Bratislave v LVGNC štúdiu pod producentským dohľadom Mareka Rakovického ďaľšiu novú pesničku s názvom Čiary, ktorá je už druhým singlom k pripravovanému 6. radovému albumu, a ktorého vydanie je plánované koncom marca 2015 pod značkou TOPFEST.

V spolupráci s Norou Krchňákovou z agentúry PROPAGANDA HOUSE bol 25.11. oficiálny dátum vydania nového singla Čiary.

19.12. AYA-ci opäť zorganizovali ďaľší, v poradí už 16. ročník Rockových Vianoc. Štart patril kapele MAD FREQUENCY z Turzovky, potom nasledoval už tradičný ARZÉN. Uprostred AYA-ckeho koncertného bloku bol pokrstený nový singel Čiary čistou pramenistou vodou z krhličky hlavného reklamného partnera, firmy KOVOTVAR z Kútov. Krstnou mamou bola moderátorka Ivana Strelcová, krstnými otcami všetci AYA-ci a ihneď po krste nasledovala „svetová“ live premiéra novej pesničky. Záver patril opäť mimožilinskému hosťovi, päťnásobnému Zlatému Slávikovi Peťovi Cmorikovi, ktorý si s AYA-kmi zaspieval aj ich hitovku So mnou, ktorú Peťo v roku 2011 naspieval na „bestofku“ AYA – 20 rokov v zayatí …to najlepšie + hostia.

Ani rok 2014 nebol výnimkou a počas celého roka sa chalani venujú formou výchovných koncertov osvetovo – protidrogovej činnosti a touto tematikou oslovujú školopovinnú mládež po celom Slovensku.

2013

Od začiatku roka (a potom priebežne celý rok) sa začali chalani pomaly, ale isto venovať tvorbe nových pesničiek, z ktorých sa niektoré (samozrejme, že tie najlepšie) stanú súčasťou ďaľšieho radového albumu, ktorý sa chystá v roku 2015.

V lete sa kapela opäť nenudila (ostatne ako každý rok) a opäť „brázdila vody“ celého Slovenska na rôznych festivaloch, kultúrnych letách, jarmokoch, Dňoch miest a obcí…, ale snáď najvýznamnejším z týchto vystúpení bol koncert 3.8. v rámci osláv 150. Výročia založenia Matice Slovenskej na amfiteátri v Martine.

Už šiesty rok podporujú AYA-ci myšlienku Slovenského paralympijského výboru v boji proti rakovine a opäť bez nároku na honorár absolvovala koncom augusta benefičný koncert s názvom „Na kolesách proti rakovine 2013“ v Smoleniciach.

V októbri sa začala spolupráca s významnou PR agentúrou PROPAGANDA HOUSE, ktorá sa bude starať o všetky promo aktivity kapely.

V novembri si chalani vo svojom štúdiu nahrali podklady na svoj nový singel s názvom „O Tebe“ a materiál zaniesli do štúdia ku svojmu starému známemu, vynikajúcemu zvukárovi a muzikantovi, Ďurovi Kupcovi, s ktorým už v minulosti nahrali dva albumy (JÉ JÉ YÉÉ a TRY). Fanúšikovia si budú môcť singel vypočuť v januári 2014.

15.ročník Rockových Vianoc sa termínovo aj programovo vrátil do „starých koľají“. Opäť sa konali v predvianočný čas – 20.12., opäť hral ARZÉN a opäť na záver vystúpil mimožilinský hosť. Ale pekne po poriadku. :-) Prvou kapelou bola žilinská formácia INVISIBLE ORCHESTRA, potom nasledoval už spomínaný ARZÉN, ako tretí to boli AYA-ci a na záver to „zaklincovala“ česká legendárna kapela BUTY. V doterajšej histórii „rockoviek“ patrila návštevnosť aj atmosféra k tým najlepším!

2012

Tento rok chalani prijali ponuku na účinkovanie na veľkom benefičnom koncerte s názvom „FOR FRO“ pre Dolnooravskú nemocnicu v Dolnom Kubíne, z ktorého výťažok bol venovaný na nákup prístrojového vybavenia pre Fyziatricko – Rehabilitačné Oddelenie.

Leto bolo opäť „nabité“ hraním na rôznych open-air akciách a festivaloch

Už piaty rok podporuje kapela myšlienku Slovenského paralympijského výboru v boji proti rakovine a opäť bez nároku na honorár absolvovala koncom augusta benefičný koncert s názvom „Na kolesách proti rakovine 2012“ v Smoleniciach.

14. ročník Rockových Vianoc bol opäť odlišný od tých predchádzajúcich. V prvom rade zmenou dátumu na 27.12., čiže chalani boli nútení koncert presunúť z dôvodu veľkej predvianočnej vyťaženosti „medzi sviatky“, čo ale vôbec nevadilo, lebo na návštevnosti to vôbec nebolo poznať a opäť prišlo mnoho „skalných“, ale aj „nových – medzisviatkových“ fanúšikov :-) Oficiálny názov by tak mohol byť „Rockové Povianoce 2012“ :-) Program odštartovala kapela bývalého basáka Vlada Kubalu – ŠLEHA, ako druhý „zarachotil“ superstárista a rocker telom aj dušou Robo Šimko so svojou kapelou MASSRIOT a na záver to „zaklincovali“ AYA – ci so svojim prekvapením: dvojčlennou dychovou sekciou! Ondrej Bukviš (trubka) a Matúš Tomala (saxofón) dotvárali najznámejšie hity kapely svojou expresívnou hrou a „prezliekli“ ich do nových, zaujímavejších šiat, čo publikum ocenilo vždy veľkým potleskom!

Koncom roka dávajú chalani vo svojej „kuchyni“ dokopy nové pesničky, z ktorých jednu vyberú a začiatkom roka 2013 ponúknu ako nový singel do rádíí, ale hlavne Vám - svojim fans!!!

2011

Od začiatku roka chalani makajú vo svojom štúdiu na nových pesničkách, z ktorých vyberajú tie najlepšie dve s názvami „Nočná mora“ a „Nedá sa“, ktoré si „odskočili“ nahrať do prešovského štúdia (Studio7) a zároveň otestovať kvality, v muzikantských kruhoch veľmi známeho zvukára a producenta, Vlada „Randyho“ Gnepu.

Spolupráca vyšla na výbornú a prvý rádiový singel „Nočná mora“, ktorý vyslali „do sveta“ začiatkom júla zaznamenal (podľa týždennej hitparády hranosti IFPI) v slovenskom éteri pomerne slušné umiestnenia, ktoré „vydržali“ až do konca roka.

V lete, popri koncertovaní na rôznych festivaloch a open-air akciách, sa AYA-ci pustili vo svojom štúdiu do nahrávania výberového albumu pri príležitosti 20. výročia kapely.

Už štvrtý rok podporuje kapela myšlienku Slovenského paralympijského výboru v boji proti rakovine a opäť bez nároku na honorár absolvovala v období jún – august tri benefičné koncerty pod spoločným názvom „Na kolesách proti rakovine tour 2011“ v Dunajskej Lužnej, Michalovciach a Smoleniciach.

Koncom augusta nastala personálna zmena na poste basgitaristu: od roku 1999 pôsobiaci Vlado Kubala odchádza a nahrádza ho známy žilinský „basák“ Mišo Bukviš, ktorý má už dlhoročné, hráčske skúsenosti vo viacerých kapelách – a navyše ostatným AYA-kom dosť výrazne vylepšil vekový priemer :-) :-) :-)

Na jeseň sa AYA-ci s nahratým štúdiovým materiálom opäť „vybrali“ do Prešova za Randym, kde sa začala mravenčia práca na prespievaní, aranžovaní, mixovaní a mastrovaní staro-nových pesničiek na nové, výberové CD, ktoré nie je len klasickou „bestofkou“, ale na ktorom boli všetky pesničky nahraté ešte raz so súčasným zvukom a naspievané najznámejšími hlasmi slovenského showbiznisu: Miko Hladký – GLADIÁTOR, Kuly – DESMOD, Zuzka Smatanová, Peter Cmorík, Vašo Patejdl – ELÁN, Janko Kuric – VIDIEK, Mirka Partlová, Tomáš Bezdeda, Jaro Gažo – ARZÉN a Michaella Papp. Najznámejšeho songu Malý princ sa to však netýka, lebo ten je na CD umiestnený (na základe mnohých žiadostí od fanúšikov) ako jediný originál, ktorý pochádza z debutového albumu „Aj Ty, AYA!?“ z roku 1994, a ktorého náklad je už dávno vypredaný.

V novembri si „markizák“ Marián Lechan splnil svoj detský sen a spolu s kolegyňou prespievali a natočili videoklip na hitovku „Lietaj, dýchaj, buď“, ale s vlastným, upraveným textom.

Narodeninový album s názvom „AYA – 20 rokov v zayatí …to najlepšie + hostia“ uzrel svetlo sveta 12.12.2011 pod vydavateľskou značkou Agentúry DUNA, ktorá sa okrem vydavateľskej činnosti zaoberá aj poriadaním najväčších a najznámejších festivalov na Slovensku.

Na druhý deň, čiže 13.12.2011 bola „výberovka“ pokrstená v rámci ďaľšieho, už 13. ročníka Rockových Vianoc. Ale pekne po poriadku! :o ) Celé to odštartovala žilinská kapela CHIMERA, ktorá si už v minulosti na „rockovkách“ zahrala, potom (už tradične) nastúpili známi terchovci – ARZÉN a v rámci koncertného vystúpenia skupiny AYA si prišla väčšina, na albume zainteresovaných umelcov (viď hore – účinkujúci), na Rockové Vianoce, ako hostia spoločne s AYA-ou zaspievať naživo každý tú „svoju“ pesničku z CD-čka. Pri tejto príležitosti hostia zároveň spoločnými silami pokrstili tento album 20 ročným, archívnym, červeným vínom!

Popri tomto všetkom počas celého roka Boris s Mariom, od septembra už aj s Mišom, pravidelne brázdia Slovensko a motivačnými koncertami presviedčajú školskú mládež o nezmyselnosti užívania drog. O tých „tvrdých“, nelegálnych síce moc nehovoria – chválabohu nemajú skúsenosti, ale najviac času venujú najmä tým „mäkkým“, legálnym drogám – čiže cigaretám a alkoholu, lebo práve tie sú tým najväčším „štartovákom“ do tej pomyselnej „brány do pekla“!!!

Blížiaci sa rok 2012 je tým „pravým“ rokom 20. výročia kapely a preto chalani pripravujú viacero aktivít, ktorými chcú potešiť hlavne Vás – svojich fanúšikov!!! Ale o tom už až na budúci rok. :-)

2010

Február sa niesol v znamení pesničkovej súťaže “EUROVISION SONG CONTEST 2010″ a AYA – ci sa s pesničkou “Do neba volám” prebojovali až do finálového kola, ktoré sa konalo 27.2. v STV, a v ktorom získali “zemiakovú medailu”, čiže skončili na 4. mieste. Tento nový singel sa dobre “uchytil” v rádiach a vykazoval veľmi slušnú hranosť.

Aj tento rok AYA už tradične podporila myšlienku Slovenského paralympijského výboru v boji proti rakovine a bez nároku na honorár absolvovala v období jún – august tri benefičné koncerty pod spoločným názvom “Na kolesách proti rakovine tour 2010″ v Turčianskych Tepliciach, Dunajskej Lužnej a Smoleniciach.

Leto bolo opäť obdobím “túlania sa” po rôznych festivaloch, open air akciách, z ktorých tie naj boli koncerty v rámci Staromestských slávností na Hlinkovom námestí v Žiline, kde sa zabávalo asi 10.000 ľudí, v rámci Zvolenského festu, kde hrali pred veteránmi českého rocku – skupinou KABÁT a v rámci tradičných Jánošíkových dní v Terchovej pred návštevníkmi z celého Slovenska a samozrejme aj z iných štátov Európy.

Od roku 2006, čiže od uskutočnenia prvého benefičného koncertu “Žilina bez bariér”, ktorý je už tradične poriadaný žilinskou organizáciou telesne postihnutých na čele s p. Sirým, sa AYA každoročne podieľa svojou “troškou do mlyna” na jeho úspešnom “ťažení” na Hlinkovom námestí v Žiline a inak tomu nebolo ani tento rok 11. septembra.

A opäť tradícia! 15.12. v Estrádnej sále Domu Odborov v Žiline “zarachotil” ďalší, v poradí už dvanásty ročník Rockových Vianoc, na ktorom to okrem AYA-i a ARZÉN-u rozbalila žilinská rocková kapela EXOT a čím ďalej tým známejšia slovensko – česká formácia MAKO!MAKO.

Popri týchto aktivitách brázdia chalani počas školského roka celé Slovensko a hrávajú pre školy koncerty s protidrogovou tématikou. Podľa reakcií mladých ľudí sú AYA – ci presvedčení, že robiť tieto koncerty má veľký zmysel a dúfajú, že aj týmto spôsobom prispejú (alebo už prispeli?) k záchrane ľudského života!

Tento rok “lenivci AYA – ci” :-) opäť nestihli vydať nový album, ale o tom, či to budúci rok stihnú, alebo nie, budeme múdrejší až v roku 2011!!! Žeby prekvapko? :-)

2009

Začiatkom roka sa AYA – ci pustili do realizácie duetu so skupinou DESMOD (myšlienka vznikla už v decembri roku 2006 na after party Zlatý Slávik) a začali pracovať na novej pesničke. Vlado doniesol nápad, potom nahrali “demáč” v “hatlanine” a poslali Desmoďákom. Pesnička sa im páčila, Boris urobil text, potom sa kapely stretli na dvoch spoločných skúškach u AYA – kov v štúdiu, naskúšali ju a doaranžovali. Výsledok je pesnička s názvom “Verím na Teba”, ktorú 22.4. obidve kapely na jednom pódiu “live” nahrali (aj zvuk, aj videoklip) na pivnom festivale v Trenčíne. Druhý krát duet spoločne “odpálili” 15.12. v rámci vianočného megakoncertu s názvom “DESMOD a hostia” v Bratislave, v špotovej hale na Pasienkoch, kde si ho s chalanmi zaspievalo približne 3.500 fanúšikov.

Aj v tomto roku AYA podporila myšlienku Slovenského paralympijského výboru v boji proti rakovine a bez nároku na honorár absolvovala v období jún – august sériu štyroch benefičných koncertov pod spoločným názvom “Na kolesách proti rakovine tour 2009″ v Turčianskych Tepliciach, Dunajskej Lužnej, Nitre a Smoleniciach.

AYA – ci sa v lete už tradične “túlali” po rôznych festivaloch, z ktorých asi najvýznamnejší bol “TERCHOVSKÝ BUDZOGÁŇ”, kde si zahrali ako “predskokani” svetoznámej punkovej kapely THE OFFSPRING.

Tento rok chalani skúsili šťastie a do súťaže “EUROVISION SONG CONTEST 2010″ poslali (po výbere zo štyroch “adeptov”) nový song s názvom “Do neba volám”. 15.12. boli zverejnené výsledky postupujúcich 60 piesní a našťastie sa tam našli! 7.2.2010 budú opäť “pokúšať” šťastie v semifinálovom kole na STV1.

Aj tento rok sa konali už tradičné, jedenáste, Rockové Vianoce, na ktorých okrem “klasiky” (AYA, ARZÉN) zahrali, tentokrát až dvaja mimožilinskí hostia: kapely MATKA GURÁŽ z Novej Dubnice a VIDIEK z “vidieka” :-)

2008

Videoklip „Život je raz“ úspešne bodoval v rôznych Tv hitparádach, v ktorých obsadzoval len popredné miesta

Chalani podporili myšlienku Slovenského paralympijského výboru v boji proti rakovine a bez nároku na honorár absolvovali v období jún – september sériu šiestich benefičných koncertov pod spoločným názvom „Na kolesách proti rakovine tour 2008“ po celom Slovensku.

AYA v lete „brázdila“ pódia rôznych festivalov a open air akcií po celom Slovensku

12.12. sa v Mestskej športovej hale v Nitre konal benefičný, vianočný galaprogram s názvom „Rozprávka Vianoc“ pre deti zdravé, postihnuté a z detských domovov, ktorého súčasťou boli aj AYA-ci, a ktorí tiež, ako aj iní známi interpreti, prispeli svojou „troškou do mlyna“ a podporili túto krásnu myšlienku, čoho dôkazom bolo spontánne a nadšené publikum. Program natáčala STV a odvysielaný bol 25.12.

Ako ináč, aj tento rok sa konali, už tradičné, desiate, Rockové Vianoce. Okrem „klasiky“ (AYA, ARZÉN) na pódiu „řádili“ aj mlaďasi z Rajca, kapela FARIZEO a „hoši“ z IMT SMILE.

Počas celého roka si AYA-ci priebežne zhromažďovali materiál na nové pesničky, nahrávali ich demo verzie vo svojom štúdiu a pomaly premýšľajú nad ďaľším, v poradí, už šiestym albumom, ktorý by mal vyjsť koncom roka 2009

Prelom rokov 2008/2009 bol opäť pracovný. Spolu s kapelou GLADIÁTOR to AYA-ci „rozbalili“ na živo, ako súčasť silvestrovského programu v Žiline na Mariánskom námestí.

2007

Začiatkom roka si chalani zriadili vlastné štúdio, v ktorom sa pustili do nahrávania piateho albumu, a ktorý vyjde na jeseň 2007 pod hlavičkou vydavateľstva SONY/BMG

AYA prijala ponuku na účinkovanie v súťažno – zábavnej show Slovenskej televízie „Slovensko hľadá superkraj“. ktorá mala veľmi dobrú odozvu u divákov

V marci prehral svoj boj o život so zákernou a nevyliečiteľnou chorobou bývalý bubeník a zakladajúci člen skupiny AYA Vlado Pavlo. „Rozlúčili sme sa s ním na cintoríne v Dolnom Kubíne za zvukov pesničiek, ktoré s nami Vlado nahral. Pohreb bol neskutočne smutný, boli sme nabitý emóciami, spomienkami a pri pesničke „Malý princ“ sme to uz neudrzali a spustili výdatný plač.“ spomínajú na najťažšie chvíle tohto roka Boris a Mario.
VLADKO! AK SA DÁ TAM HORE HRAŤ, TAK TO EŠTE SPOLU „ROZBALÍME“!

Letné mesiace boli opäť, ako každý rok „nabité“ koncertovaním na rôznych „open air“ akciách, napr. TERCHOVSKÝ BUDZOGÁŇ – TERCHOVÁ, EXPRESFEST – BA, pivný festival JUNIFEST – BA, ORANGE SUMMER MUSIC DOMAŠA, ORANGE SUMMER MUSIC DUCHONKA, ROCK BESKYD – TURZOVKA, PUSTOHLAV – ZLIECHOV …

Popri „potení sa“ na týchto letných akciách sa AYA-ci „potili“ aj vo svojom štúdiu a nahrávali, a nahrávali…

19.9. chalani opäť podporili myšlienku žilinskej organizácie telesne postihnutých a prijali ponuku vystúpiť v Športovej hale na benefičnom koncerte „Žilina bez bariér“

6. a 7.10. sa v KD Dražkovce pri Martine natáča pod režisérskou taktovkou Vlada Masného a s kamerou Davida Beracka nový videoklip na prvý singel z pripravovaného albumu s názvom „Život je raz“

22.10. vychádza pod hlavičkou vydavateľstva SONY/BMG SLOVAKIA piaty, radový album: AYA – ALE YE NÁM DOBRE, na ktorom je 13 nových pesničiek a bonus v podobe novo nahratého nesmrteľného hitu „MALÝ PRINC 2007“

17.12.2007 sa uskutočnil v Dome Odborov v Žiline deviaty ročník ROCKOVÝCH VIANOC, na ktorom sa okrem AYA-i a ARZÉN-u, ako hosť predstavila mladá, prešovská skupina KOMAJOTA. ROCKOVÉ VIANOCE AYA-ci „zneužili“ aj na pokrstenie svojho nového albumu, kde úlohu krstného otca prijal ELÁN – ista Vašo Patejdl, ktorý po krste pri klavíri zaspieval asi najznámejší elánovský hit „VODA, ČO MA DRŽÍ NAD VODOU“, a za ktorý ho celá sála odmenila neutíchajúcim a búrlivým potleskom

Na Silvestra chalani odmietli všetky ponuky na vystúpenia a po niekoľkých rokoch si ho konečne vychutnali každý individuálne v kruhu svojich rodín

2006

Od začiatku roka absolvovali AYA – ci, či už sólo, alebo s Tomášom Bezdedom množstvo vystúpení po celom Slovensku

Letné mesiace boli „nabité“ koncertovaním na rôznych „open air“ akciach, napr. Staromestské slávnosti – Žilina, Noc plná hvězd – Třinec, Deň otvorených dverí TV Markíza – Záhorská Bystrica, Novafest – Nová Dubnica, Šírava fest – Šírava, Jánošikove dni – Terchová, Letofuč – Konská pri Rajci …

V septembri chalani podporili myšlienku žilinskej organizácie telesne postihnutých a prijali ponuku vystúpiť na benefičnom koncerte „Žilina bez bariér“, ktorého výťažok bol použitý ako príspevok na výstavbu bezbariérových WC v meste.

Ešte v lete prišiel Tomáš Bezdeda za AYA-kmi s ponukou vytvoriť a nahrať jeho druhý radový album. Chalani ponuku prijali, ponúkli Tomášovi nové pesničky, spracovali jeho vlastné hudobné nápady, zaranžovali, nacvičili a v októbri nahrali tento pripravený materiál vo svojom štúdiu spolu so zvukárom Shagym, s ktorým už spolupracovali na albume 04:10. Prvý raz vo svojej histórii sa stala AYA producentom iného albumu ako svojho. CD s názvom „Tomáš Bezdeda – Ostrov“ vyšiel pod značkou SONY/BMG 20.11.2006.

Koncom októbra a začiatkom novembra si Mario opäť „odskočil“ odohrať zopár koncertov s novým programom medzinárodného projektu LEWRON ORCHESTRA – WICHRY do Bratislavy, Prahy a Warszavy.

2.12.2006 si AYA-ci prevzali v priamom prenose TV Markíza víťaznú trofej celoslovenskej ankety ZLATÝ SLÁVIK 2006 v kategórii „SKOKAN ROKA“.

20.12.2006 sa uskutočnil v Dome Odborov v Žiline už ôsmy ročník ROCKOVÝCH VIANOC, ktorý zaznamenal doteraz rekordnú návštevnosť. Na skupiny AYA, ARZÉN, PEHA a na Tomáša Bezdedu sa prišlo „vyšantiť“ asi 800 fanúšikov.

Prelom rokov 2006/2007 bol opäť pracovný, a to ako súčasť silvestrovského programu v Púchove na hlavnom námestí

2005

Vo februári AYA-ci úspešne reprezentovali Slovensko na veľkom pivnom festivale v poľských Katowiciach

V apríli a v máji si Mario „odskočil“ zahrať do veľkého, medzinárodneho, česko-slovensko-poľského projektu s názvom LEWRON ORCHESTRA – OLZA, ktorý mal premiéru 25.5. na rieke Olši – Olze, ktorá tvorí hranicu medzi českým a poľským Těšínom, a ktorá bola zdrojom inšpirácie autora a producenta projektu Leška Wronku. Z tohto gigantického show nasnímala Poľská TV záznam, ktorý bol spracovaný na DVD a pokrstený koncom novembra v Prahe. Zatiaľ posledný koncert sa uskutočnil 3.6. na Hlinkovom námestí v Žiline, ako súčasť žilinských Staromestských slávností. V rámci tohto medzinárodného projektu sa pripravuje celoeurópske turné v druhej polovici budúceho roka.

Letné mesiace boli, tak ako každý rok, opäť v znamení open – air festivalových vystúpení, na ktorých AYA-ci už tradične zaznamenali veľký úspech

Boris sa prevažnou väčšinou autorsky podieľal na debutovom albume mladého, začínajúceho speváka, finalistu reality show „SLOVENSKO HĽADÁ SUPERSTAR“ a žilinčana Tomáša Bezdedu. Krst tohto albumu s názvom „Obyčajné slová“ sa konal 7.9. v Bratislave a AYA-ci si na ňom zahrali aj s Tomášom, z čoho vznikla ďalšia spolupráca, ktorá vyústila do spoločného 13- koncertného turné, ktoré prebiehalo od 16.11. do 8.12. po celom Slovensku.

20.12. sa v Estrádnej sále Domu Odborov v Žiline opäť uskutočnil, v poradí už 7. Ročník ROCKOVÝCH VIANOC, na ktorých si okrem „klasikov“ AYA + ARZÉN „vrzli“ aj Tomáš Bezdeda a čerstvá slovenská „Zlatá slávica“ Zuzana Smatanová. Účasť bola rekordná – prišlo sa „vyblázniť“ cca 700 spokojných fanúšikov.

Prelom rokov 2005/2006 oslávila AYA pracovne, a to ako súčasť silvestrovského programu v Martine na hlavnom námestí

2004

Videoklip „Modré z neba“ zaznamenal od začiatku roku veľmi pozitívny ohlas u divákov všetkých slovenských televízii, zvlášť však na hudobnej stanici Music Box TV

Od marca sa kapela rozhodla pre účinkovanie po kluboch celého Slovenska, absolvovala asi 20 klubových vystúpení v rámci celoročného turné pod názvom „AYA 04:10 TOUR 2004“

Letné mesiace sa niesli v znamení open – air festivalových vystúpení, na ktorých zaznamenala AYA veľký úspech

Na základe úspechu videoklipu „Modré z neba“ na hudobnom kanáli Music Box TV si vydavateľstvo BMG / ARIOLA vyžiadalo od vydavateľstva RM PROGRES vydavateľské práva k tejto piesni, aby ju mohlo zaradiť na svoju CD kompiláciu najúspešnejších piesní tejto hudobnej stanice pod názvom „Music Box Hity II.“, ktorá vyšla na jeseň 2004

AYA – ci „spáchali“ 6. Ročník tradičného koncertného programu „Rockové Vianoce 2004“, ktorý sa uskutočnil 17.12.2004 v Estrádnej sále Domu Odborov v Žiline. Okrem AYA – i vystúpila aj mladá žilinská kapela CHIMERA a hlavným hosťom večera bola známa nitrianska skupina Gladiátor.

Prelom rokov 2004/2005 oslávila AYA pracovne, a to ako súčasť silvestrovského programu v Púchove na hlavnom námestí

2003

Od 27.1. do 8.2. AYA-ci v spolupráci so zvukárom Mariánom “Shagy“ Musilom pracovali na mixáži nových piesní na štvrté radové CD skupiny v štúdiu Rádia ZET v Žiline

Výsledná zvuková podoba nového albumu (master), ktorú má na „svedomí“ vyhľadávaný český zvukár Oldřich Slezák vznikla 10.februára v pražskom mastrovacom štúdiu ADK-PRAGUE

3.marca vychádza štvrtý radový album skupiny pod hlavičkou vydavateľstva RM PROGRES s názvom AYA 04:10. Tento názov symbolizuje, že sa jedná o štvrté CD a že je tomu už 10 rokov, čo skupina „vyslala“ do sveta svoju prvú nahrávku – nepredajný promo singel „Hľadám raj / Baby kakavove“

V ten istý deň sa konal aj krst nového CD v bratislavskom Metro klube za účasti médii a známych osobností slovenskej pop scény. Krstným otcom sa už po druhý krát stal známy slovenský spevák Pavol Hammel (prvý krát pred desiatimi rokmi)

15.marca sa konal druhý krst, tentokrát v žilinskom Rondel klube 23 v rámci akcie „Trikolóra párty Rádia Zet“. Úlohy krstného otca sa bravúrne zhostil dlhoročný priateľ AYA-kov, gitarista a šéf skupiny TEAM – Dušan Antalík. V obidvoch prípadoch sa krstilo pravou 50 %-nou ražnou pálenkou, ktorá dostala názov „pažná“ podľa dodávateľa – bubeníka „Paža“

Prvý singel „Lietaj, dýchaj, buď “ zaznamenal veľký úspech v slovenskom éteri a druhým singlom sa stala titulná pieseň s názvom „Iba raz“, ktorá taktiež zabodovala u poslucháčov a jej najväčším úspechom bolo niekoľko týždňové umiestnenie na prvých miestach prestížnej hitparády „Slovak Gold“ rádia Rock FM

Počas mesiacov apríl – jún AYA absolvovala mediálnu kampaň k aktuálnemu CD a množstvo, väčšinou klubových vystúpení po celom Slovensku

Leto bolo v znamení „Open Air“ akcií po Slovensku a na Morave

V polovici novembra sa natáčal videoklip na nový singel „Modré z neba“ s už osvedčenou dvojicou Vlado Masný (réžia) – David Beracko (kamera), ktorý sa objaví v éteri TV staníc v januári 2004

Počas novembrových víkendov sa uskotočnili promo akcie Rádia ZET, na ktorých sa ako hostia predstavili AYA-ci v hodinovom „live“ koncertnom programe

19. decembra sa v Estrádnej sále Domu Odborov v Žiline uskutočnil už 5. ročník koncertného programu „ROCKOVÉ VIANOCE“, kde to okrem AYA-i a ARZÉNU „odpálila“ aj kysucká skupina EXOT (23.mája mali krst svojho debutu – Boris a Jaro Gažo /spevák sk. ARZÉN/ boli krstnými otcami) a hlavnými hosťami tohto ročníka bola známa nitrianska kapela DESMOD. „ROCKOVÉ VIANOCE 2003“ sa môžu pochváliť rekordnou účasťou – cca 600 fanúšikov

Popri týchto najdôležitejších aktivitách AYA-ci absolvovali množstvo koncertných
vystúpení na rôznych pódiach Slovenska

2002

Od začiatku roka skupina intenzívne pracovala na nových piesňach – vzniklo ich 36, z ktorých sa vybralo 15 na v poradí už štvrté CD, ktoré sa bude niesť v znamení 10. výročia existencie skupiny.

Začiatkom apríla AYA podpísala zmluvu s novým vydavateľstvom a zároveň aj agentúrou RM PROGRES zo Žiliny.

V polovici apríla AYA – ci „okupovali“ štúdio EBONY, z čoho vznikla nová nahrávka s názvom „Lietaj, dýchaj, buď“ ohlasujúca príchod nového albumu, a ktorá bola ako prvá pieseň naspievaná aj v anglickej verzii s názvom „I Wonder“, kde sa o text postaral moderátor rádia ZET Paľo Kubica.

V polovici mája dostala AYA ponuku od vydavateľa na vytvorenie a nahratie hymny pre žilinských futbalistov pri príležitosti historického víťazstva mužstva v najvyššej slovenskej súťaži „MARS SUPERLIGA“, a ktorá mala premiéru na oslavách víťazstva dňa 8.6.2002 na Hlinkovom námestí v Žiline.

Koncom mája a začiatkom júna bol na nový singel „Lietaj, dýchaj, buď“ natočený videoklip v réžii Vlada Masného, a ktorý mal premiéru 18.6.2002 v relácii Teleráno TV Markíza.

Jún bol mesiacom promo turné po celom Slovensku propagujúce nový singel ( TV, rádia, tlač ).

Leto bolo v znamení „Open Air“ akcií po Slovensku a na Morave.

V polovici septembra a začiatkom októbra AYA nahrávala v štúdiu IVORY v Bratislave svoj 4. album, ktorý vyjde pod hlavičkou RM PROGRES vo februári 2003.

Koncom októbra boli AYA – ci pod „paľbou“ fotobleskov renomovaného žilinského fotografa Riša Kohlera, ktorý vytvoril kolekciu fotografií na obal nového CD, ako aj na nové plagáty a podpiskarty.

13.12. sa v Estrádnej sále D.O. v Žiline uskutočnil 4. ročník koncertného programu „ROCKOVÉ VIANOCE“, kde sa okrem tradičných ayákov a arzeňákov predstavila dnes už legenda žilinského rocku – PAR AVION a po prvý krát v histórii Rockových Vianoc zahraničný hosť – česká kapela PREMIER. Tento koncert bol zároveň aj oslavou 10. výročia existencie sk. AYA, kde si darčeky ( CD, MC, plagáty, podpiskarty, opasky, tričká, western kravaty, kľúčenky…) odnieslo domov asi 500 spokojných fanúšikov.

Popri týchto najdôležitejších aktivitách AYA absolvovala sériu príležitostných vystúpení rôzneho charakteru po Slovensku a Čechách ( TV vystúpenia, rádiové „live unpluged“ hranie, festivaly, kluby …)

2001

Vo februári dostala AYA ponuku od vydavateľa zložiť, nahrať a naspievať hymnu pre žilinský hokejový klub VLCI, ktorá mala premiéru 16.3.2001 na veľkej show v areáli žilinského hokejového štadióna pri príležitosti postupu hokejistov do 1. ligy

V mesiacoch február – jún AYA absolvovala sériu (asi 40-tich) klubových vystúpení po celom Slovensku, na ktorých prezentovala okrem vlastnej tvorby aj piesne svetových rockových klasikov

Po oslovení vydavateľom nahrala AYA začiatkom mája v štúdiu „911“ u „TEAM-áka“ Dušana Antalíka v Martine jedno 5-minútové dielko s názvom „HITMIX“, ktorý obsahuje najznámejšie hity skupiny a ktorý sa výborne „chytil“ v slovenských rádiách a mal pomerne veľký úspech u poslucháčov. Tento počin nie je výsledkom počítačového zostrihu pôvodných nahrávok, ale skutočným záznamom živého hrania kapely. T.z., že meniace sa tempá a rytmy sú výsledkom dôkladného aranžovania a nacvičenia.

V letných mesiacoch AYA vystúpila na rôznych „Open air“ festivaloch a prehliadkach z ktorých najznámejší bol „Corgoň fest 2001“ v rekreačnej oblasti Kurinec pri Rimavskej Sobote, kde si AYA-ci zahrali na tom istom pódiu ako nemecká rocková skupina „GUANO APES“

Jeseň bola v znamení koncertovania po celom Slovensku, Morave so sk. „LAPUTA“ (formácia zložená z niektorých členov skupín „BUTY“ a „NARVAN“) a intenzívnej prípravy nových piesní na štvrté CD, ktoré vyjde na jar 2002

20.12. sa v estrádnej sále DO v Žiline uskutočnil už 3. ročník koncertu „Rockové Vianoce 2001“ za účasti skupín „ARZEN“, „NOCADEŇ“, „AYA“ a na druhý deň t.j. 21.12. sa „rozrástli“ „Rockové Vianoce 2001“ aj o 1. ročník v Dolnom Kubíne. Vystúpili: sk. „TARGO“, v ktorej hrá bývalý člen – bubeník Vlado Pavlo, „NOCADEŇ“ a samozrejme „AYA“

2000

Začiatkom roka skupina podpísala vydavateľskú zmluvu s novo vzniknutým vydavateľstvom Slovakia Records a začala pracovať na masteringu piesní pripravených na tretí album. Nahrávky boli mastrované v štúdiu „Memphis“ v Zagrebe v Chorvátsku

V máji vychádza pod hlavičkou už spomínaného vydavateľstva v poradí tretí album skupiny s názvom „TRY“

31.5.2000 bol tento album pokrstený vodou z Dunaja v „Beata Marina Club-e“ v Bratislave. Krstným otcom bol Dušan Tittel.

Následne na to bol „nasadený“ do všetkých rádií na Slovensku prvý singel s názvom „V dlani ťa mám“, ktorý sa úspešne „chytil“ a dodnes boduje vo všetkých poslucháčskych hitparádach

2.6.2000 bol natočený videoklip na druhý singel s názvom „Aj tak skončím pod zemou“ v spolupráci s TV Žilina pod režisérskou taktovkou Milana Gluvňu, ktorý bol odvysielaný vo všetkých televíziách na Slovensku, a ktorý taktiež boduje v rôznych hitparádach

16.6.2000 sa uskutočnil druhý krst platne v „KK forum-e“ v Žiline. Platňa bola pokrstená pivom Popper a krstnou mamou bola Miška Marienková

Jún – júl skupina absolvovala promo turné propagujúce nový album vo všetkých médiách

Júl – august AYA koncertovala na rôznych letných festivaloch, prehliadkach, v rámci mestských letných hodov, jarmokov a na iných príležitostných vystúpeniach po celom Slovensku

20.9.-6.10. skupina absolvovala koncertné turné „GLOBAL – HORIZONT Tour 2000“ po celom Slovensku s Petrom Nagyom, Marcelou Molnárovou a skupinou No Name

AYA podporila myšlienku „NADÁCIE MARKÍZA“ na pripravovanom celoslovenskom protidrogovom projekte „Nad vodou“ a 7.10. vystúpila na benefičnom rockovom koncerte v Jumbo Centre v Košiciach so skupinami Peha, Para, Nocadeň a.i.

Po oslovení vydavateľstvom Slovakia Records a po vzájomnej dohode medzi skupinou a známou speváčkou a moderátorkou Miškou Marienkovou sa spoločne „pustili“ do tvorby nových piesní na jej debutový album, ktorý by mal uzrieť svetlo sveta na jar 2001

15.11. AYA vystúpila v rámci študentských dní spolu so skupinou Horkýže slíže na koncerte v žilinskej menze, ktorý usporiadali vysokoškoláci pri príležitosti 11. výročia „nežnej“ revolúcie

Pesnička „Malý princ“ sa „objavila“ na CD výbere slovenských interpretov „Superhity 1990-99“ z vydaveteľstva Forza – production house

Pieseň „Spievam rock’n’roll si každý deň“ od skupiny ELÁN nahrala AYA opäť vo vlastnej úprave pre vydavaťeľstvo Slovakia Records, ktoré ju spolu s „Pesničkou o svete“ zaradilo na svoje výberové CD „Nejak bolo… nejak bude …“, ktoré sa krstilo 8.12. v žilinskom Dome Odborov za účasti anglickej funky skupiny „Delegation“

21.12. AYA usporiadala v Mestskom divadle v Žiline druhý ročník vianočného koncertu s názvom „Rockové Vianoce 2000“ za účasti skupín Arzén, No name a samozrejme AYA

1999

Začiatkom roka sa veľmi darí novému singlu „So mnou“ v súťažnej relácii Triangel za ktorý skupina získala v celoročnom hodnotení 10. miesto, tentoraz už aj v zahraničnej konkurencii a v týždennej periodicite (po minulé roky mesačník)

Od začiatku roka skupina pracovala na nových piesňach, ktoré nahrala opäť v štúdiu EBONY v mesiacoch apríl – máj

V máji AYA podporila myšlienku STV v programe „Najkrajší dar je pieseň“, ktorý sa nakrúcal za účasti najvýznamnejších umelcov Slovenska v ŠH v Žiline

Začiatkom leta AYA „nasadila“ do rádií nový singel s názvom „Teším sa na teba“ a absolvovala s ním promo turné po celom Slovensku (rádiá, tlač….)

Singel zožal veľký úspech u poslucháčov a vo všetkých rádiohitparádach sa „držal“ na popredných miestach po celé leto

V lete po stupňujúcich sa nedorozumeniach v oblasti hudobno-umeleckého smerovania opúšťajú skupinu dvaja zakladajúci členovia: Tibor Nekoranec a Vlado Pavlo

Nahrádzajú ich skúsení hudobníci; konkrétne na post basového gitaristu prichádza Vlado Kubala z Martina, a za bicie si sadá Rado Pažej zo Žiliny

AYA v mesiacoch júl – august absolvovala množstvo rôznych vystúpení na festivaloch a prehliadkach už v novom zložení

Na jeseň skupina podnikla sériu koncertov po klubových pódiách celého Slovenska, na ktorých okrem svojho repertoáru prezentovala aj najznámejšie piesne svetových autorov

V októbri sa AYA objavila „unplugged – live“ v programe Marcela Palondera na ROCK FM Rádiu, čo malo veľký ohlas u poslucháčov

V novembri skupina prijala ponuku STV účinkovať v relácii „Keď odchádza kapela“, v ktorej prezentovala vo vlastnej úprave pieseň skupiny ELÁN – „Spievam rock‘n’roll si každý deň“

21.12. po minuloročnom úspechu AYA usporiadala druhý vianočný koncert s názvom „Rockové Vianoce 99“, na ktorom účinkovali skupiny ARZÉN, LIQUID BOOGIE ROLL, M. Grexa & M. Kovalčík a samozrejme AYA

Prelom rokov 1999/2000 skupina oslávila pracovne; a to vystúpením na Hlinkovom námestí v Žiline a na hlavnom námestí v Martine asi pred 15.000 divákmi

1998

Od začiatku roka sa pripravovalo celoročné koncertné turné po celom Slovensku, ktoré prezentovalo druhé CD skupiny, a ktoré bolo zamerané na podporu boja proti drogám

V Triangli úspešne boduje (4x druhé miesto, 1x prvé miesto) pieseň „Príď“

V júli AYA v rámci letnej časti celoročného turné absolvoval sériu koncertov po rekreačných zariadeniach na Slovensku

V auguste AYA absolvovala sériu spoločných koncertov s Metalindou, Gladiátorom, Money Factorom, Tublatankou a i. s protidrogovou tématikou po amfiteátroch celého Slovenska

V októbri AYA nahrala v štúdiu EBONY singel s názvom „So mnou“, na ktorý bol koncom mesiaca natočený v spolupráci s TV Žilina videoklip pod režisérskou taktovkou Vlada Masného

Do konca roka skupina absolvuje mediálne promo turné a rôzne príležitostné vystúpenia po celom Slovensku propagujúce nový singel

22.12. AYA usporiadala vianočný koncert žilinských skupín AKO DOMA, JUNGLE, ARZÉN a AYA v MD Žilina s názvom „Rockové Vianoce 98“, ktorý sa stretol s veľkým ohlasom publika

1997

Začiatkom roka AYA prizvala k spolupráci, teraz už stáleho hosťa na klávesové nástroje Stana Vandlíka a naďalej pracovala na nových piesňach

V júni nahrali v štúdiu EBONY v Bratislave svoj II. Album s názvom „Jé,Jé,Jé….“, ktorý vychádza koncom októbra pod hlavičkou vydavateľstva POLYGRAM

V októbri bol natočený videoklip na pieseň „Príď“, ktorý režíroval Braňo „Špako“ Špaček

6.11. sa konal verejný krst nového CD-čka v HARLEY PUBe v Bratislave, kde sa AYA predstavila „live“ a krstným otcom bol Martin Karvaš, ktorý sa podieľal aj na nahrávaní klávesových nástrojov

Následne na to nasledovalo promo turné po všetkých slovenských rádiách a TV

Do konca roka AYA okrem mediálnej reklamnej kampane absolvovala rôzne príležitostné vystúpenia po celom Slovensku

Silvestra 1997 AYA strávila pracovne: a to už tradične vystúpila v krátkom programe na Hlinkovom námestí v Žiline a po rýchlom presune sa podieľala na tvorbe hlavného silvestrovského GALAPROGRAMU STV v Bratislave

1996

Skupina usporiadala nultý ročník súťažných prehliadok amatérskych skupín „AYA FEST 1996“ zo Žiliny a Dolného Kubína, na ktorých sa zúčastnili ako porota členovia skupiny TEAM – Dušan Antalík a Bobo Kantor.

AYA podporila myšlienku Ivany Christovej a jej nadácie vystúpením na rôznych dobročinných akciách.

AYA absolvovala množstvo koncertných výstúpení po celom Slovensku sólo, ako aj v spoločných programoch so známymi umelcami pop music.

Po celý rok pripravovali chlapci nové piesne na svoj druhý album a koniec roka oslávili opäť vystúpením na Hlinkovom námestí v Žiline.

1995

V Triangli stále úspešne boduje „Malý princ“, v rádiach sa pravidelne hrá viac ako polovica piesní z debutového albumu, ktoré úspešne bodujú v rôznych hitparádach.

Po koncerte v Slovenskom rozhlase, ktorý bol súčasťou celoeurópskej kampane v boji proti AIDS si komisár akcie vyžiadal CD-čka skupiny pre Londýnske a Liverpoolské rozhlasové stanice.

Na Veľkú noc uviedla STV profilový film o skupine AYA v réžii Kataríny Ďurovičovej.

AYA sa stala objavom roka Grand Prix ZAI 1994.

Čitatelia časopisu Maxi Super určili skupinu ako druhú najlepšiu za rok 1994, hneď za skupinou TEAM.

Spevák skupiny, Boris bol pozvaný k nahrávaniu ďaľších dvoch projektov, a to spoločnej nahrávke gratulačnej piesne k narodeninám Fun Rádia, a tak isto k spoločnému projektu slovenských muzikantov pod vedením bubeníka skupiny Tublatanka – Juraja Černého s názvom „Čierny kvet“.

V apríli koncertovali AYA – ci v dvojprograme s Petrom Nagyom po mestách východného Slovenska.

Okrem toho AYA vystupovala po celom Slovensku tak sólo, ako aj v rôznych komponovaných programoch.

V produkcii Juraja Černého nahrala AYA dve piesne: „Dnes sú Vianoce“ a „Vstaňte hore valasi“ na projekt „Bratislavská beatová omša 1995“, na ktorom sa podieľalo viac interpretov, a ktorý sa krstil 22.12.1995 v Dóme sv. Martina v Bratislave.

Koncom roka získala AYA štvrté miesto vo výročnom Zlatom Triangli za piesne „Malý princ“ a „Smútok z vojny“.

Prelom rokov 1995 a 1996 skupina oslávila vystúpením na Hlinkovom námestí v Žiline asi pred 5.000 divákmi.

1994

V lete sa AYA zavrela do štúdia, kde pod producentským dohľadom Jula Kinčeka (prvý slovenský interprét, ktorého sa rozhodol produkovať po dvojročnej prestávke), nahrala svoj debutový album „Aj ty, AYA?!“ pod hlavičkou vydavateľstva JUMBO RECORDS

Promo singel k albumu vyšiel 1.8., z ktorého ja populárna pesnička „Svet krásnych žien“

Koncom októbra sa na pultoch predajní objavil nový album skupiny

Najväčším hitom z neho sa stala pieseň „Malý princ“, čo dokázal nielen ohlas v rádiách, ale i v TV relácii Triangel, v ktorej bodoval na prvých miestach šesť mesiacov

Klip režíroval mladý, talentovaný režisér Karol Vosátko

Na nahrávaní samotného CD–čka sa podieľali Vašo Patejdl, Martin Karvaš a tri texty napísal známy textár Peter Uličný

Koniec roka znamenal pre skupinu dve ocenenia: 3. miesto vo výročnom ZLATOM TRIANGLI a striebro pre režiséra Karola Vosátka za klip k už spomínanej piesni „Malý princ“

1993

Z uvedeného promo singla sa „chytil“ úspešný letný hitík „Hľadám raj/ Baby kakavove“

16.7. sa uskutočnil krst tohto promo singla spojený s premiérovým koncertom v MD Žilina a krstným otcom bol Pavol Hammel.

Nasledovalo nakrúcanie videoklipu k tejto pesničke v réžii Dušana Rapoša v Chorvátsku.

V súťažnej TV relácii Triangel kraľovala štyri mesiace, čo je na nováčika vážny úspech.

1992

Po vzniku skupiny, príprave vlastného repertoáru a nájdení významného sponzora, firmy KAS z Dolného Kubína, pripravila a nahrala AYA nepredajný promo singel s tromi pesničkami pod názvom „Baby kakavove“ v štúdiu Ebony v Bratislave.